2009, 2010, 2011, 2012 © Mgr. Ing. Radek (Králík) Novotný
Strnadova 9/15, 628 00 Brno, mobil: 777 083 126 e-mail: coney@centrum.cz

sobota 3. prosince 2011

Klausovy knihy

Je zajímavé, že když odcituji z knihy Václava Klause cokoliv, dává to smysl a říkám si "zase má pravdu", ale jako celek mi už "Klaus konzistentní nepřipadá" - což je zjevný důkaz toho, jak média obraz "pokřivují", protože celek jednoznačně ruší "mediální obraz". Do "celkového obrazu člověka" zcela mylně zahrnujeme nikoliv jen myšlenky daného člověka, jeho chování, vystupování atd. - nestavíme obraz člověka na něm samém, ale naopak se zcela chybně necháváme příliš ovlivňovat tím, co nám prezentují druzí, často nikoliv proto, že si to myslí, ale proto, že chtějí, aby si to mysleli ostatní; a to platí o médiích dvojnásob.

Klaus, Václav : Kde začíná zítřek, Euromedia Group, k. s. , Praha, 2009

...Já jsem jim naopak říkával, že potřebujeme hlavně trh. Trh se zavést dá (resp. dají se zrušit omezení, která ho blokovala), morálka se zavést nedá. K té se dá individuálně dospět a hlavně je třeba, aby ji systém vynucoval. Morálku kázat smysl nemá, resp. je to příliš laciné. (Nemluvě o tom, že od mnoha lidí falešné.)

Evropa si s Asií nekonkuruje. Konkuruje si firma X v Evropě s firmou Y v Asii. Dnešní "evropská" argumentace není ničím jiným než přebírání Orwellova paradigmatu z jeho knihy "1984" o souboji kontinentů. Je to umělé vytváření nového, tentokráte panevropského nacionalismu;

...podvazování možností ekonomického růstu iracionální strukturou vzdělávání a nesmyslným a neproduktivním prodlužováním studia při jeho rapidně se snižující kvalitě.

Klaus, Václav : Evropa pohledem politika, pohledem ekonoma; Centrum pro ekonomiku a politiku, Praha, 2001

...Protože unie nebude ochotna dopustit žádné mimořádné komplikace (radši ani nepoužívám slovo bankrot) svého jednotlivého člena, dojde k dalšímu narůstání solidárního charakteru unie. Díky tomu bude snížena autonomie národní fiskální politiky, rozhodovací pravomoc jednotlivých zemí a koneckonců národní politiky vůbec.

Eurobondy... to jsou takové ty potravinové lístky v eurech, že?
Kresba ze 16. srpna 2011. AUTOR: PETR VYORAL
Převzato z centrum.cz

neděle 6. listopadu 2011

Klausova Evropa

Václav Klaus : Evropa pohledem politika, pohledem ekonoma; Centrum pro ekonomiku a politiku, Praha, 2001
Z knihy jsem zatím sice přečetl jen 45 stran (nemám v poslední době čas na čtení) a budu ji muset vrátit do knihovny, neb ji už mám doma skoro druhý měsíc. Ale jistě se k ní vrátím.
Každopádně bych rád citoval pár vět, prokazujících, že pokud dnes někdo zkouší tvrdit, že náš pan prezident je šovinista či nacionalista, či alespoň že nově účelově "hraje na příslušné struny", jen špatně v minulosti poslouchal.
... celá idea Evropy by neměla být založena na příliš zjednodušeném zavržení vlstenectví a národního cítění. Měli bychom připustit legitimitu slova národ (a ne se za něj stydět), neměli bychom akceptovat zavádějící a falešný názor, že Evropa musí být velká, silná, jednotná, inženýrsky vykonstruovaná a kontrolovaná shora, aby přežila dnešní ekonomickou, politickou a vojenskou konkurenci ve světě...
(strana 43-44)

pondělí 31. října 2011

Milénium II.

Pravda, ještě jsem třetí díl trilogie Milénium nedočetl, stále leží na nočním stolu, ale zato jsem si s chutí přečetl recenzi na téma Skandinávský krimiromán v týdeníku EURO.

pondělí 29. srpna 2011

Hry na bolest

Neomillnerová, Petra
Hry na bolest
Netopejr, Praha 2007
Jak jsem psal již na svém blogu - knihu jsem četl cestou do USA v letadle - moc nadšený jsem z ní nebyl, navíc se mi část povídek zdála už odkudsi známá - ale to je možná právě ten důvod, proč jsem ji ohodnotil slovy "moc nadšený jsem z ní nebyl", neboť napsaná není špatně...

neděle 21. srpna 2011

Milénium

Zdánlivě se tu v poslední době rozepisuji jen o pohádkách, ale to je proto, že já osobně byl pohroužen do trilogie Milénium Stiega Larsonna.
První díl, "Muži, kteří nenávidí ženy", jsem dočetl na dovolené na Bítově, okamžitě se začetl do dílu druhého, s názvem "Dívka, která si hrála s ohněm", a hned po jeho dočtení se vrhl na díl třetí, jenž se jmenuje "Dívka, která kopla do vosího hnízda".
Vezmete-li v úvahu, že jinak detektivky nečtu, a taky to, že každá z těch knih má více než 500 stran, už to samo naznačuje, že toto dílo považuji za skvělé čtení...

úterý 16. srpna 2011

Dobrodružství pavouka Čendy

Filípkovi se náramně líbila (a mně taky) knížka Dobrodružství pavouka Čendy (Čech, Pavel; nakladatelství PETRKOV, Havlíčkův Brod, 2011), mohu vřele doporučit všem maminkám a tatínkům...

neděle 7. srpna 2011

Čarodějnice Eulálie

Doporučuji Vaší pozornosti knihu Čarodějnice Eulálie (Pospíšilová Zuzana, GRADA, Praha 2010), doporučenou i serverem předškoláci, kterou jsem po několik večerů předčítal Filípkovi.
Její hrdinové, hejkal, vodník Stavidlo, čarodějnice Zevlína a pidimužík Stopař Slídil jej tak doprovázeli k příjemnému usnutí...

pátek 17. června 2011

Zápisky z cest

Václav Klaus: Zápisky z cest, FRAGMENT s.r.o., Praha, 2010
"Nikdy jsem neměl v úmyslu psát cestopisy a navíc dobře vím, že je to v naší zemi - po Karlu Čapkovi - téměř nemožné..." píše hned v předmluvě pan prezident Klaus, a nutno říct, že celá knížka je vskutku příjemné čtení, navíc místy dosahuje skutečných spisovatelských kvalit velmi vysoké úrovně.


Ba co víc, mám pro tento Klausův počin pochopení, sám jsem se přece o něco podobného pokoušel v denících z turné po Texasu, Indii i Jordánsku.

čtvrtek 9. června 2011

Jiří Pehe : Klaus

Jiří Pehe, Klaus, Portrét politika ve dvaceti obrazech, Prostor, Praha 2010
Panu Pehemu není na knize asi co vytknout, snažil se být objektivní, uvádět fakta a souvislosti, ač někde možná dodával spíš své "souvislostní názory" (názory na to, jaké mohly být souvislosti tam, kde je není vidět).


Vypsal jsem si ze tří kapitol pár citátů:
1994: Spor o povahu české demokracie
Rozvoj občanské společnosti, decentralizace státu nebo vytvoření institucí (tak jako tak zakotvených v ústavě), které by sloužily jako další vrstva v systému vzájemné kontroly a podvazování státní moci, byly kroky, jež havlovský tábor viděl jako nezbytné pro další rozvoj demokracie, zatímco Klaus se takovému vývoji bránil - zejména z pozice efektivity vládnutí.
...
Jisté je, že zdánlivě jen teoretický spor mezi Klausem a Havlem, který vypukl s plnou intenzitou v roce 1994, stál u počátku dlouhého souboje o povahu české demokracie. Šlo i o to, že v podstatě nekontrolovatelná moc vládní koalice, v níž dominoval Klaus, byla velmi riskantní. Vytvářela totiž politickou atmosféru, v níž ti, kteří se zapojili do budování tržního systému "bez přívlastků", měli pocit, že se nemusí zdržovat dodržováním zákonů nebo etických norem.
Rok 1994 byl proto shodou okolností také začátkem zdánlivě nekonečného seriálu krachů, tunelování a vyvážení získaného kapitálu za hranice země, jakkoliv tento proces kulminoval až později a notně přispěl jak k neúspěchu Klausovi vládní koalice ve volbách v roce 1996, tak k pádu vlády v roce 1997.

2007: Globální (ne)oteplování
Enviromentalisté se podle něj soustřeďovali na dokazování, že člověk přispívá ke klimatickým změnám, a požadují okamžitá politická opatření založená na omezování ekonomického růstu, spotřeby a lidského chování, které považují za hazardní. Nevěří v budoucí generace, a ignorují dávno prokázanou skutečnost, že čím vyšší bohatsví společnosti, tím vyšší je kvalita životního prostředí.
...
Podle Klause už lidstvo zažilo tragickou zkušenost s jedním pyšným intelektuálním proudem, který tvrdil, že ví, jak řídit společnost lépe než spontánní tržní síly. Byl to komunismus a selhal, zanechal po sobě miliony obětí.

2008: Volba prezidenta jako skandál
Bylo prostě zřejmé, že staronový prezident je politikem určitého typu: má silné názory, má svoji jasnou ideologii, je vyhraněnou osobností. Ani kdyby stokrát chtěl, nebylo v jeho silách hrát na politické scéně roli svorníku nebo nadstranického moderátora. Už proto, že v podstatě každá jeho politická akce spíše rozdělovala, než spojovala.


Pokud hledáte komentář ke knize, doporučuji přečíst třeba článek na topzine.cz: Jiří Pehe vytvořil Klausův portrét, a to ve dvaceti obrazech

neděle 10. dubna 2011

Anglické pohádky dětem II.

Už jsem tu psal, že čtu dětem, nejen před spaním, anglické pohádky. Někdy se nám knížka líbí a přečteme ji celou, někdy ji vrátíme do knihovny nedočtenou...

A chci si zase poznačit, že se ná moc líbili tyto knížky:
  • Theodore Clymer : The Dog Next Door, Ginn and Company, Canada 1978
  • Beatrix Potter : The Tale of Benjamin Bunny, Frederic Warne, 1997



No a sám jsem si (v době nemoci) taky něco přečetl:
  • Miloš Urban : Mrtvý holky, Argo, Praha 2007
  • Miloš Urban : Santiniho jazyk, Argo, Praha 2005
  • Vlastimil Vondruška : Apage Satanas!, MOBA, Brno 2010

pondělí 28. března 2011

Opus magnum Milana Sojky

Dovoluji si citovat velmi zajímavou recenzi z týdeníku EURO:

Týdeník EURO, 11/2011, strana 52
Ekonomické teorie
Opus magnum Milana Sojky
Největší český odborník na ekonomické myšlení po sobě zanechal velkolepé dílo

Asi málokdo si dnes uvědomuje, jak významnou roli hrála v české transformaci ekonomické teorie. Konkrétně šlo hlavně o liberální proud, tradičně zosobňovaný Václavem Klausem. Tento myšlenkový směr získal převahu krátce po sametovém převratu a pomohl jako teoretická opora k rychlému přechodu na tržní systém.
Zejména neutuchající síla Klausova politického vlivu se pravděpodobně zasloužila o to, že liberální doktrína si ve veřejné diskusi stále udržuje jakési výsostné postavení. V minulých letech tak mohl vzniknout zjednodušený dojem, že hospodářským teoriím obecně dominují (nebo mají dominovat) v první řadě Friedrich August von Hayek nebo Milton Friedman, tedy v tuzemsku asi nejčastěji jmenovaní zastánci volného trhu. Ekonomická teorie je ale mnohem barevnější. Ti, kteří se chtějí o její názorové pestrosti dozvědět více, nyní mohou sáhnout po nejucelenější syntéze, která kdy v češtině vyšla.
Autor Dějin ekonomických teorií, profesor Milan Sojka, zůstal celý život zapřísáhlým akademikem, kterého širší veřejnost příliš neznala. O to více působí jako velká ztráta fakt, že jeho životní dílo vyšlo až posmrtně. A to nejen kvůli jeho skromnosti, lidskosti, schopnosti naslouchat i předávat vlastní bohaté znalosti poutavým stylem dál, jak se v dodatku knihy shodují Sojkovi bývalí kolegové či studenti z různých pracovišť. Právě v době, kdy globální krize podnítila množství diskusí a nových pohledů v soudobé ekonomické teorii, přišla česká věda o největšího znalce v oboru. Budiž tedy alespoň smutnou útěchou, že Milan Sojka stihl dokončit svoje dílo ještě předtím, než podlehl vážné nemoci. To, že kniha skutečně spatřila světlo světa, je potom zásluhou hlavně jeho manželky.

Poutavá zákoutí teorie
Jedinečnost více než pětisetstránkového svazku spočívá v šíři a zároveň hloubce záběru, obojí s důrazem na zachování přehlednosti. V celkem dvaceti kapitolách Sojka pojímá ekonomické myšlení v logice historického vývoje a souběžně i perspektivou vzájemného ovlivňování se. Období od starověku až po novověk se věnuje poměrně stručně, stačí mu k tomu patnáct stran jediné kapitoly. Těžiště knihy tak spočívá zhruba v období 17. až 18. století, v době formování klasické politické ekonomie.
Čtenář, jehož znalost ekonomické teorie se před otevřením Sojkovy knihy omezila na poznámky z letmého jednosemestrálního kurzu, může postupně objevovat řadu jemu dosud neznámých nuancí jednotlivých teorií i jejich nositelů. Vedle často skloňovaných jmen klasiků jako Adam Smith si tak může rozšířit znalosti třeba o významného francouzského ekonoma Jeana-Baptiste Saye, který jako první zformuloval zákon trhů o přirozené rovnováze nabídky a poptávky. Podobně v kapitole o socialistickém ekonomickém myšlení a marxistické politické ekonomii narazí na postavu Michala Kaleckiho, který přichází již na počátku 30. let minulého století s teorií úspor, investic a zaměstnanosti, velmi blízkou teorii efektivní poptávky, jež hraje zásadní úlohu v práci Johna Maynarda Keynese.
Jak Sojka postupně přechází až po současnou, široce rozvětvenou korunu ekonomických škol, nabízí čtenáři další a další lákavé objevy v zákoutí ekonomického uvažování. Vše obohacuje Sojkův nesporný interdisciplinární rozhled: výklad se neomezuje na úzce nastavené mantinely ekonomie, ale pojímá teorie v jejich přirozeném kontextu s ostatními společenskými vědami (avšak bez toho, aby do jiných oborů zbytečně zabředával).
Historický postup od nejstarších k nejnovějším teoriím není omezující – časovou posloupnost Sojka nedrží prvoplánově, ale klade důraz hlavně na srozumitelné vysvětlení a komparaci jednotlivých tezí. Přehlednosti jistě prospívá i to, že biografické údaje omezuje na to nejpodstatnější a klade je do úvodních „rámečků“ v jednotlivých podkapitolách. Zbytečně tak nezahlcuje publikaci životopisnými detaily a soustředí se na věcné jádro sdělení. Laik ocení, že kniha není plná složitých grafů či rovnic, což souvisí také s tím, že Sojka patřil k ekonomům, kterým bylo bližší filozofické než matematizující pojetí této vědy.

Střídmá profilace
Zejména při listování druhou částí knihy, jež probírá teorie přesahující svým významem až do současné reálné hospodářské politiky, si čtenář může připomenout, že Sojka se během svého života řadil k těm ekonomům, kteří se hlásí k odkazu Keynesova díla. Sojka v této souvislosti razí termín „keynesovství“, v češtině poměrně rozšířený tvar „keynesiánství“ označuje za překladový hybrid.
Tento postoj ho, jak v předmluvě knihy zdůrazňuje bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, stavěl mimo takzvaný „hlavní“ proud ekonomického myšlení. Autorovi proto slouží ke cti, že svoje názorové ukotvení do knihy promítl velmi střídmě a bez zásadního vlivu na celkovou neutralitu výkladu. Zastánce chicagské školy tak nemusí mít obavy, že v knize najde sžíravou kritiku kvantitativní teorie peněz, nebo naopak jednosměrnou propagaci finanční regulace. Všechny názorové směry jsou pojaty bez předsudků. To, že Sojka věnuje Keynesovi celou jednu kapitolu, je vzhledem k neoddiskutovatelnému vlivu tohoto ekonomického velikána naprosto relevantní (ostatně samostatnou kapitolu si vysloužil také Joseph Alois Schumpeter, který měl ke Keynesovi poměrně daleko).
Sojkova ideová pozice je nicméně místy čitelná, dá se vystopovat zejména v pasážích o hospodářských doporučeních vybraných ekonomů a úspěšnosti jejich aplikace. Kritické zmínky lze nalézt třeba u hodnocení Friedmanových teorií. Jde však spíše o poznámky, které nemají vliv na vyváženost knihy. K ní přispívá i skutečnost, že se autor nezaměřuje tolik na hodnocení, jako spíše na porovnání a vývoj postojů.

Dějiny s přesahem
Poslední kapitoly potvrzují, že slovo „dějiny“ v názvu knihy by nemělo čtenáře svádět k tomu, aby na ni pohlíželi jako na encyklopedii o minulých teoriích bez vlivu na přítomnost, či dokonce budoucnost. Naopak zejména s ohledem na globální hospodářskou recesi nabízí mnoho zajímavého a překvapujícího. Dobrým příkladem mohou být názory amerického ekonoma Hymana Minskyho, který upozornil na negativní dopady dluhového financování investic a svým způsobem avizoval finanční otřesy uplynulých let.
Kniha bez ohledu na to, jak je její záběr široký, samozřejmě nemůže zcela překročit svůj stanovený rámec, a nahradit tak četbu konkrétních prací jednotlivých ekonomů. To ale také není účelem. Sojkova publikace je ideální pro toho, kdo se chce, byť třeba jen nárazově, rychle zorientovat v určitém názorovém proudu a zároveň se nespokojí s povrchním popisem. Zájemci o hlubší náhled do teoretické mozaiky ekonomické vědy zase dobře poslouží jako spolehlivá rukověť k podrobnému studiu jednotlivých autorů. Seznam literatury čítá více než 500 titulů (!), samozřejmostí jsou obsáhlý věcný a jmenný rejstřík.
Sojkovu velkému dílu v podstatě není příliš co vytknout. Při troše zlé vůle se dá namítnout, že mohl například jednu kapitolu věnovat pouze české ekonomické teorii, jejíž zástupci ve zvoleném pojetí trochu zapadají. Čtenářům, kteří si potrpí na vizuální stránku, by se možná líbily fotografie či jiná zobrazení probíraných autorů. Na druhé straně jde spíše o formality, skladba knihy je ve výsledné podobě zcela kompaktní. Bez nadsázky lze říci, že jde o vyčerpávající a svým způsobem i přelomové dílo.

Milan Sojka (1951–2009)
- Významný český ekonom, přední odborník na dějiny ekonomických teorií.
- Vedoucí katedry institucionální ekonomie na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
- Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, kde následně působil v oddělení dějin ekonomických teorií. Po vzniku Fakulty sociálních věd v roce 1990 přešel na Karlovu univerzitu, kde se stal roku 1996 profesorem.
- Kromě přednášení na FSV UK, VŠE a dalších vysokých školách byl také členem a později místopředsedou Akreditační komise ministerstva školství. Stál při vzniku Grantové agentury ČR a úzce spolupracoval s Hlávkovou nadací.
- Přes množství lukrativních nabídek ze soukromého sektoru zůstal celý život věrný akademickému prostředí.

Výběr z dalších titulů:
Kdo byl kdo. Světoví a čeští ekonomové. Praha, Libri 2002
Malá encyklopedie moderní ekonomie, 4. vydání. Praha, Libri 2001 (spolu s B. Konečným)
John Maynard Keynes a současná ekonomie, Praha, Grada, 1999
Milton Friedman. Svět liberální ekonomie, Praha, Epocha, 1996

Dějiny ekonomických teorií
Autor: Milan Sojka
Vydal: JUDr. Karel Havlíček, Havlíček Brain Team, 2010
Rozsah: 540 stran

Tomáš Pergler

čtvrtek 10. března 2011

Anglické pohádky dětem

Čtu dětem, nejen před spaním, anglické pohádky. Někdy se nám knížka líbí a přečteme ji celou, někdy ji vrátíme do knihovny nedočtenou...

Tedy, abych to řekl přesně, pohádky dětem čtu z knížky tištěné v angličtině, ale vyprávím rovnou v českém překladu, prostě si cvičím simultání překlad.

Moc se nám líbili tyto knížky:
  • Theodore Clymer : May I Come In?, Ginn and Company, Canada 1977
  • Beatrix Potter : The Tale of Peter Rabbit, Frederic Warne, 1996
  • Beatrix Potter : The Tale of Two Bad Mice, Frederic Warne, 1996
  • Beatrix Potter : The Tale of Squirrel Nutkin, Frederic Warne, 1996

sobota 12. února 2011

Lord Mord

Lord Mord je příjemné počtení od našeho oblíbeného autora, Miloše Urbana. Na pozadí historické Prahy konce 19. století rozvíjí svou sci-fi o mordech organizovaných policií, aby se snáze vystěhovávalo zastrašené obyvatelstvo...
Román se odehrává v 19. století a sleduje osudy lehkomyslného, zhýralého a zchudlého hraběte Arca, jemuž příchod moderní doby sebral jeho nejmilejší hračky - ženy, a nabídl zábavu novou: heroin.
Kniha se umístila na 3. místě v kategorii Krásná literatura soutěže NEJKRÁSNĚJŠÍ ČESKÉ KNIHY ROKU 2008.

Miloš Urban, Lord Mord, Argo, Praha 2008

pátek 11. února 2011

Fyzik Peter Zamarovský napsal knihu o tom, proč je v noci tma

Otázkou, proč je v noci tma a jak se na tento problém nahlíželo v průběhu předchozích staletí, se zabývá fyzik Peter Zamarovský z Českého vysokého učení technického v Praze v knize, kterou vydalo Sdružení Aldebaran Group for Astrophysics (AGA). Knihu nazvanou "Proč je v noci tma?" autor se svými přáteli v pátek pokřtil a představil veřejnosti v pražské Štefánikově hvězdárně. Astrofyzik Jiří Grygar, který napsal ke knize předmluvu, tvrdí, že je to na první pohled jednoduchá dětská otázka, ale je na ni složitá odpověď. Není mu prý známo, že by se někdo ve světě o takový pohled na problém pokusil, proto považuje Zamarovského knihu nejen za českou, ale i světovou premiéru. Prvním astronomem, kdo se tímto problémem vědecky zabýval, byl podle Grygara Johannes Kepler, který působil v 17. století na pražském dvoře císaře Rudolfa II. Řešení nenašel, protože tehdy neměl nikdo ani ponětí o vzdálenostech ve vesmíru a o geometrických rozměrech hvězd. Fyzika byla v plenkách, upozornil Jiří Grygar.


(z mailového zpravodajství ČRo)